مجمع جهانی اقتصاد یا داووس: ۱۵ حقیقت درباره داووس

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

۱. منطقه داووس

مجمع جهانی اقتصاد یا داووس

داووس منطقه‌ای در کانتون (استان) گرابوندن (Graubünden) سوئیس است که در ارتفاع یک هزار و ۵۶۰ متری قرار گرفته است. داووس از شش منطقه “دورف”، “پلاتس”، “فراون‌کیرشه”، “گلاریس”، مون‌اشتاین” و “ویزن” تشکیل شده و یازده هزار و ۶۰ نفر در این منطقه زندگی می‌کنند.

۲. هوای منطقه داووس

داووس چیست

آلکساندر اشپنگلر، پزشک آلمانی که به دلایل سیاسی به سوئیس مهاجرت کرده بود در سال ۱۸۵۳ میلادی پی برد که هوای ییلاقی منطقه داووس تاثیر بسیار مثبتی بر روی بیماران ریوی و مبتلا به آسم دارد. دو سال بعد نخستین آسایشگاه تاسیس شد و به‌مرور زمان هتل‌های بسیاری احداث شد که میزبان بیماران شدند.

۳. برگزاری رقابت های هاکی در داووس

داووس چیست

از سال ۱۹۲۳ میلادی به این سو مسابقات هاکی روی یخ با نام “کاپ اشپنگلر” در داووس برگزار می‌شود. این تورنومنت که در روزهای تعطیل عید کریسمس و سال نو برگزار می‌شود قدیمی‌ترین رقابت هاکی روی یخ جهان محسوب می‌شود و میزبان ۸۰ هزار نفر تماشاچی است.

۴. اسکی بازی در داووس

داووس چیست

آرتور کونان دویل، پزشک و نویسنده معروف اسکاتلندی و خالق شخصیت شرلوک‌هولمز در زمستان سال ۱۸۹۴ شرح سفر و اسکی بازی‌در داووس را در مجله “The Strand” به چاپ رساند. این مقالات باعث شد تا داووس به محل محبوب انگلیسی‌ها برای اسکی‌بازی تبدیل شود.

۵. مسابقات اسکی

داووس چیست

مسابقه اسکی بین نمایندگان مجالس قانونگذاری انگلیس و سوئیس که سالانه در داووس برگزار می‌شود نیز به‌عنوان میراث بجای مانده از مقاله “آرتور کونان دویل” محسوب می‌شود. این مسابقات امسال در روز ششم ژانویه برگزار شد. برندگان آن در عکس دیده می‌شوند.

۶. هتل والد

داووس چیست

توماس مان، نویسنده مشهور آلمانی با کتاب “کوه جادو” که در سال ۱۹۲۴ منتشر شد، داووس را به شهرت رساند. درمانگاهی که در کتاب از آن صحبت می‌شود “والد سناتوریم” (Waldsanatorium) است که بعدا به “هتل والد” تبدیل می‌شود.

۷. کشته شدن رئیس تشکیلات نازی ها

داووس چیست

نام داووس در سال ۱۹۳۶ به تیتر خبرها نیز راه یافت. ویلهلم گوستلوف، رییس تشکیلات نازی‌های منطقه با تیراندازی داوید فرانکفورتر، دانشجوی آلمانی که در سال ۱۹۱۷ به سوئیس مهاجرت کرده بود، کشته شد. درحالی که دولت سوئیس به‌سختی مورد حملات و انتقادات رژیم هیتلر قرار گرفت، داوید فرانکفورتر محاکمه و به حبس ابد محکوم شد. او در سال ۱۹۴۵ مورد بخشش قرار گرفت و از سوئیس اخراج شد.

۸. ارنست لودویگ

داووس چیست

ارنست لودویگ کیرشنر، نقاش و هنرمند اکسپرسیونیست آلمانی در بین سال‌های ۱۹۱۷ تا ۱۹۳۸ در داووس زندگی و آثار بسیاری را در آنجا خلق کرد. (عکس به همراه ارنا شیلینگ)

۹. افتتاح موزه ارنست لودویگ

داووس چیست

در سال ۱۹۹۲ موزه ارنست لودیک کیرشنر با کلکسیون بسیار بزرگی از آثار این هنرمند در داووس افتتاح شد که سالانه علاقمندان بسیاری را به خود جلب می‌کند.

 ۱۰. سقف داووسی

داووس چیست

در تاریخ ساختما‌ن‌سازی و آرشیتکت “سقف داووسی” و مسطح جایگاهی ویژه دارد. نشستن برف سنگین بر روی سقف‌های شیب‌دار و ریزش آن همواره باعث صدمات بسیاری در این منطقه شده بود. ساختن سقف‌های مسطح با بتون و چوب از ابداعات و نوآوری‌هایی بود که از سال ۱۹۰۲ در داووس آغاز شد.

۱۱. مرکز شش انستیتوی تحقیقاتی

داووس چیست

داووس مرکز شش انستیتوی تحقیقاتی مهم سوئیس نیز هست. انستیتوی تحقیقات در مورد برف و سقوط بهمن (عکس محققان در حال ثبت ریزش بهمن)، مرکز جهانی اشعه، مرکز تحقیقات در مورد استخوان، انستیتوی تحقیقاتی آلرژی و آسم و انجمن “ریسک جهانی” در داووس قرار دارند.

۱۲. ماراتن آلپ سوئیس

داووس چیست

“ماراتن آلپ سوئیس” سالانه در داووس و در مرتفع‌ترین مسیر دو ماراتن در اروپا انجام می‌شود.

۱۳. رالی خودروها در داووس

داووس چیست

داووس همچنین سالانه میزبان رالی خودروهای کلاسیک نیز هست.

۱۴. سمپوزیوم مدیران اروپا

داووس چیست

در سال ۱۹۷۱ کلاوس شواب “Klaus Schwab” استاد دانشگاه در رشته “سیاست بنگاه‌های اقتصادی” از ۴۴۴ نفر از مدیران اقتصادی، سیاستمداران و اندیشمندان برای شرکت در “سمپوزیوم مدیران اروپا” دعوت به‌عمل آورد. این نشست در سالن اجتماعات داووس که تازه ساخته شده بود برگزار شد. (عکس: ۲۶ ژانویه ۱۹۷۱، هرمن کان آینده‌پژوه امریکایی در حال سخنرانی)

۱۵. مجمع جهانی اقتصاد یا داووس

مجمع جهانی اقتصاد یا داووس

کلاوس شواب بعدا نام “سمپوزیوم مدیران اروپا” را به “مجمع جهانی اقتصاد” تغییر داد. درحال‌حاضر بیش از یک هزار شرکت و کمپانی نام‌آور جهان با پرداخت حق عضویت هزینه‌های این مجمع را تامین می‌کنند که حداقل آن ۴۲ هزار و پانصد فرانک سوئیس در سال است. شرکت روسای شرکت‌ها در نشست داووس ۱۸ هزار فرانک هزینه ورودی دارد. ۲۵۰ تا ۵۰۰ هزار فرانک هم هزینه شراکت در برنامه‌ها و طرح‌های کنفرانس است.

در “مجمع جهانی اقتصاد” سیاستمداران برجسته، مدیران کمپانی‌های اقتصادی و اندیشمندان دعوت شده و به سخنرانی می‌پردازند. از ایران محمد خاتمی، رییس‌جمهوری ایران برای موضوع “گفت‌وگوی تمدن‌ها” در سال ۲۰۰۴ به کنفرانس داووس دعوت شد. حسن روحانی نیز در سال ۲۰۱۴ در این کنفرانس حضور یافت.

چهل و هشتمین نشست مجمع جهانی اقتصاد یا داووس سال ۲۰۱۸ با موضوع “آینده مشترک در جهانی پر شکاف” در داووس روز سه‌شنبه (۲۳ ژانویه / ۳ بهمن) آغاز و تا روز جمعه ادامه می‌یابد. نشست داووس هرسال به محلی برای حضور مخالفان “ساختار اقتصاد جهانی” نیز تبدیل می‌شود. هزینه بسیار بالای تامین امنیت این کنفرانس نیز یکی از موضوعات مورد انتقاد در سوئیس است.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

داووس چیست: ۱۵ حقیقت درباره مجمع جهانی اقتصاد یا داووس


خبرخوان هفته

...
نویسنده : عباس بازدید : 4 تاريخ : سه شنبه 3 بهمن 1396 ساعت: 16:24