زیبایی صورت: توصیه های اساسی زیبایی پوست که حتما باید بدانید

ساخت وبلاگ
چکیده : برای داشتن پوستی روشن‌تر و زیباتر باید برخی نکات را به‌طور مداوم و با جدیت رعایت کنید تا برنامه‌ی به... با عنوان : زیبایی صورت: توصیه های اساسی زیبایی پوست که حتما باید بدانید بخوانید :

برای داشتن پوستی روشن‌تر و زیباتر باید برخی نکات را به‌طور مداوم و با جدیت رعایت کنید تا برنامه‌ی بهتری برای مراقبت از پوست‌تان و زیبایی صورت داشته‌باشید. این ترفندهای ساده برنامه‌ی زیبایی صورت شما را چند پله بالاتر می‌برد و درخششی به چهره‌ی شما می‌دهد که قبلا هرگز ندیده بودید.

ما با پژوهش بهترین نکات زیبایی صورت را برای پوست شما گردآوری کرده‌ایم. به این فهرست نگاهی بکنید.

زیبایی صورت

بخش اول: نکاتی برای زیبایی صورت بر اساس نوع پوست

انواع مختلف پوست نیازها و مشکلات متفاوتی دارند. مهم است نوع پوست خود را بشناسید و بر همین اساس از آن مراقبت کنید.

پوست چرب

این مشکل‌سازترین نوع پوست است. مشکلات پوست چرب بسیار زیاد است، ولی اگر از آن به خوبی مراقبت کنید می‌تواند درخششی داشته‌باشد که انواع دیگر پوست ندارد.

مشکلات رایج

مشکلات رایج پوست چرب شامل منافذ باز و مشهود و ظاهری ناخوشایند در اثر تولید بیش از حد چربی است. این باعث می‌شود پوست چرب و براق باشد. بروز مکرر لکه و آکنه‌های متعدد، جوش‌های سرسیاه و سرسفید، و خال‌ها و نقاط تیره نیز برخی از مشکلات رایج پوست چرب است.

نکات ساده

رژیم غذایی سالمی را رعایت کنید. مقدار زیادی سبزیجات و میوه‌ی خام بخورید، و از خوراکی‌های چرب و هله هوله اجتناب کنید. همیشه پوست خود را تمیز نگه دارید. این کمک می‌کند چربی بیش از حد و آکنه را کنترل کنید.

پوست خشک

اگر فکر می‌کنید داشتن پوست چرب یک مشکل بزرگ است، اجازه بدهید بگوییم داشتن پوست خشک نیز آسان نیست. ممکن است خشکی پوست، خصوصا در زمستان و هوای بسیار سرد، ناراحتی‌های زیادی برایتان ایجاد کند. اگر از پوست خشک به خوبی مراقبت نشود به مشکلات حاد و ظاهری ناخوشایند منجر خواهدشد.

مشکلات رایج

معمولا این‌طور به نظر می‌رسد که پوست خشک بافت خوبی دارد. اما اگر از نزدیک نگاهی دقیق‌تر بکنید، احتمالا پوسته‌پوسته‌ شدن و زبری پوست را، خصوصا اطراف دهان، چشم‌ها، و پیشانی مشاهده خواهیدکرد. اگر غفلت کنید ممکن است این مشکلات به چین و چروک منجر شود.

توصیه‌های ساده

هنگام دوش گرفتن از آب داغ استفاده نکنید.

هرگز حمام را بدون استفاده از مرطوب‌کننده ترک نکنید. بعد از استحمام پوست‌تان را با حوله خشک کنید و همیشه از حوله‌ی نرم استفاده کنید.

پوست ترکیبی

اگر این نوع پوست را داشته‌باشید از ویژگی‌های خوب و بد هر دو نوع پوست بهره‌مند می‌شوید! پوست ترکیبی معمولا دارای ترکیبی از مشخصه‌های پوست چرب، از قبیل منافذ باز، براقیت مداوم، شکست‌هایی خصوصا در ناحیه‌ی T یعنی پیشانی، بینی و چانه؛ و مشخصه‌های پوست خشک مثل خارش، پوسته پوسته شدن، قرمزی گونه‌ها خواهدبود.

مشکلات رایج

بسته به شرایط آب و هوایی و هم‌چنین این‌که غلبه‌ی کدام نوع پوست در صورت بیش‌تر است، با مشکلات هر دو نوع پوست مواجه خواهیدشد.

توصیه‌های ساده برای زیبایی صورت

اگر پوستی چرب دارید، هورمون‌های شما نقش مهمی در تعیین این دارد که آیا پوست‌تان ترکیبی خواهدبود یا نه. در ادامه چند نکته‌ی خیلی ساده آمده که به شما کمک می‌کند پوست‌تان بهتر به نظر برسد و حس بهتری داشته‌باشید.

همیشه صورت‌تان را تمیز نگه دارید. بهترین مرطوب‌کننده را برای پوست‌تان پیدا کنید. ممکن است یک مرطوب‌کننده برای همه‌ی افرادی که پوست چرب دارند مناسب نباشد، چون میزان چربی و خشکی پوست افراد همیشه متفاوت است. وقتی مرطوب‌کننده‌ی مناسب را پیدا کردید هرگز آن را عوض نکنید!

بسته به واکنش پوست‌تان در برابر شرایط آب و هوایی به مقدار کافی از مرطوب‌کننده استفاده کنید. ممکن است مرطوب‌کننده‌ی زیاد برای ناحیه‌ی چرب، و مرطوب‌کننده‌ی کم برای ناحیه‌ی خشک صورت مشکل ایجاد کند.

بخش دوم: توصیه‌های زیبایی صورت برای برنامه‌ی روزانه مراقبت از پوست

فارغ از هر نوع پوستی که دارید، بی‌نهایت مهم است مطمئن شوید پوست‌تان تمیز است. این‌جا است که برنامه‌ی روزانه‌ی مراقبت از پوست وارد بازی می‌شود. پاک کردن پوست از کثیفی و دوده، از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست، اطمینان از این‌که منافذ باز پوست را رها نمی‌کنید تا آلودگی بیش‌تری انباشته شود، نکاتی ضروری است. این برنامخه شامل پاکسازی، سایش/ لایه‌برداری، استفاده از تونر و مرطوب‌کننده است.

در ادامه چند توصیه درباره‌ی زیبایی و محصولات طبیعی زیبایی آمده‌است که می‌توانید به تنهایی یا در کنار سایر محصولات از آنها استفاده کنید.

۱. پاکسازی پوست

پوست ما در معرض گرد و غبار، دود و آلودگی قرار می‌گیرد که همه‌ی این‌ها به خشکی و تیرگی و پژمردگی پوست منجر می‌شود. پاکسازی باعث می‌شود درخشندگی پوست حفظ شود. پوست شما تنها در صورتی محصولات مختلف را، مانند مرطوب‌کننده‌ها و ماسک‌های صورت، به آسانی قبول می‌کند که پاکسازی پوست به درستی انجام شود.

زیبایی صورت ۲: لایه‌برداری

پاکسازی و لایه‌برداری مرتب به تنهایی برای پوست معجزه نمی‌کند، مگر این‌که گاهی سلول‌های مرده‌ی پوست را از بین ببرید. باید لایه برداری را به‌طور مرتب انجام دهید تا پوست مرده‌ی قدیمی کاملا از بین ببرد، و پوستی نرم و شاداب به شما بدهد. یک بار در هفته مالش پوست یک الزام است. اگر پوست‌تان به گونه‌ای است که به مالش بیش‌تری نیاز دارد، مثلا اگر پوستی چرب دارید، به دفعات لازم این کار را انجام دهید – اما افراط نکنید!

۳. استفاده از تونر

این سوالی است که بارها پرسیده می‌شود – “وقتی پوست‌ام را به‌طور مرتب پاکسازی می‌کنم و از مرطوب‌کننده استفاده می‌کنم، آیا استفاده از تونر واقعا مهم است؟” بله! استفاده از تونر بخش مهمی از فرآیند پاکسازی پوست است. یک تونر خوب تمام ذرات باقی‌مانده از چربی، کثیفی و پاک‌کننده را از بین می‌برد. از همه مهم‌تر، تونر به تسکین، تغذیه و آب‌رسانی پوست کمک می‌کند و در عین حال تعادل ph‌ آن را حفظ می‌کند.

۴. آب‌رسانی پوست

پوست‌تان هر نوعی که هست نباید باعث شود تصور کنید که نیازی به استفاده از مرطوب‌کننده ندارید. استفاده مرطوب‌کننده در مراقبت از پوست نقش مهمی دارد. این کار آب پوست را تامین می‌کند و مانع از قرمزی یا پوسته‌پوسته شدن آن می‌شود. هم‌چنین به شما کمک می‌کند از نشانه‌های اولیه‌ی پیری اجتناب کنید. اگر پوست‌تان چرب است، معنی‌اش این نیست که به اندازه‌ی کافی تغذیه می‌شود. این یک باور غلط بسیار رایج است. یک ژل مرطوب‌کننده‌ی خوب انتخاب کنید و به‌طور مرتب از آن استفاده کنید.

بخش سوم: توصیه‌هایی برای داشتن صورت روشن و درخشان

شما نمی‌توانید رنگ پوستی را که با آن متولد شده‌اید تغییر دهید. اما همیشه می‌توانید درخشش و شادابی آن را بیش‌تر کنید. برای این منظور توصیه‌های زیر را به کار بگیرید.

۱. رژیم غذایی

مصرف ویتامین C به شکل آب‌میوه مانند آب پرتقال/ آب لیموشیرین یا حتی یک فنجان آب با یک قاشق غذاخوری آب لیموی تازه و نصف قاشق چای خوری عسل، روشی فوق‌العاده برای شروع روزتان است.

ویتامین A باید بخش مهمی از رژیم غذایی‌تان باشد. برای این‌که پوستی سفت و شفاف داشته‌باشید باید شیر بدون چربی، زرده‌ی تخم‌مرغ، و غذاهای دریایی را در رژیم غذایی‌تان بگنجانید. هم‌چنین باید خوراکی‌هایی مانند هویج، هندوانه، و انبه تازه مصرف کنید که خوراکی‌های رنگی هستند. بتاکاروتن موجود در این خوراکی‌ها باعث درخشش پوست‌تان می‌شود.

نوشیدن ۸ تا ۱۰ لیوان آب برای تامین آب بدن و زدودن سموم ضروری است.

۲. کم‌تر قرار گرفتن در معرض نور خورشید

کم‌تر در معرض نور خورشید قرار بگیرید. از کلاه یا نقاب آفتابگیر استفاده کنید یا وقتی آفتاب شدید است با خودتان چتر ببرید. حداقل ۲۰ دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید از ضدآفتاب استفاده کنید.

۳. لایه‌برداری

با یک اسکراب طبیعی یا مخلوط شکر و عسل کل بدن را مالش دهید. این کار خیلی خوب جواب می‌دهد. شکر را آسیاب کنید و آن‌قدر روی پوست ماساژ دهید تا حل شود. لازم نیست لایه‌برداری روزانه شدید باشد یا به مدت طولانی انجام شود. ۳ تا ۵ دقیقه کافی است.

گاهی (حداقل یک بار در ماه) فردی را استخدام کنید یا از کسی که با او راحت هستید بخواهید کل بدن‌تان را با روغن کرچک یا روغن زیتون مالش دهد.

زیبایی صورت ۴ : ورزش

ورزش مرتب به کسانی که سبک زندگی فعالی ندارند، مانند کسانی که خانه‌دار هستند، توصیه می‌شود.

۵. لایه‌بردارهای طبیعی

لایه‌بردارهای طبیعی پوست را به لایه‌بردارهای شیمیایی ارجحیت بدهید. هم‌چنین اگر برای پوست‌تان مناسب است می‌توانید از کرم‌های روشن‌کننده استفاده کنید. برخی کرم‌های روشن‌کننده‌ی ملایم در بازار موجود است. یک برند خوب را تهیه کنید.

این توصیه‌های زیبایی خانگی برای روشن شدن چهره قطعا به شما کمک می‌کند درخشش بیش‌تری به پوست‌تان بدهید.

بخش چهارم: توصیه‌هایی برای مشکلات پوستی رایج

آکنه

التهاب ناشی از لکه‌ی آکنه می‌تواند سلول‌های سازنده‌ی رنگدانه‌ی پوست را بیش از حد تحریک کند و باعث شود ملانین زیادی تولید کنند. معمولا وقتی آکنه برطرف می‌شود روی پوست خال‌های کوچک و تیره‌ای به جا می‌ماند که هایپرپیگمنتیشن نامیده می‌شود.

از آن‌جا که پوست‌های تیره ملانین بیش‌تری دارند، افرادی که پوست تیره دارند بیش‌تر مستعد تغییر رنگ پس از آکنه هستند. هرچند اثر آکنه در نهایت خود به خود محو می‌شود اما می‌توان با روش‌های مختلف این فرآیند را تسریع کرد.

هاله‌های تیره اطراف چشم

چشم‌های پف کرده به همراه هاله‌های تیره نشان‌دهنده‌ی بیماری یا کمبود خواب شدید است. اما گاهی حتی عواملی مانند کمبود آب بدن و آلرژی نیز سبب این هاله‌ی تیره می‌شود. این مشکل با بالا رفتن سن شایع‌تر می‌شود. اما در بین جوانانی که وقتی به اندازه‌ی کافی استراحت نمی‌کنند یا رژیم غذایی بدی دارند نیز غیرمعمول نیست. عادت‌هایی مانند سیگار کشیدن و مصرف بیش از حد الکل فقط اوضاع را بدتر می‌کند!

مقابله با پیری

همه پیر می‌شوند، و با بالا رفتن سن پوست حالت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و شما را با چین و چروک‌های عمیق که پیری را به رخ می‌کشد، تنها می‌گذارد. اما گاهی با آدم‌هایی مواجه می‌شویم که چهره‌شان جوان‌تر از سن‌شان به نظر می‌رسد. فکر می‌کنید رازشان چیست؟ بسیار ساده است.

یک رژیم غذایی خوب در پیش بگیرید و خوب بمانید. از عادت‌هایی مانند سیگار کشیدن، که در تیرگی و خشکی و پیر شدن پوست نقش دارند اجتناب کنید. یوگا و مدیتیشن انجام دهید و به‌طور مرتب از ماسک‌های گِل استفاده کنید.

بخش پنجم: توصیه‌های فصلی برای روشن شدن چهره

اصلا عجیب نیست که تغییرات فصلی به شیوه‌های مختلف روی پوست ما تاثیر می‌گذارد و این کاملا به نوع پوست بستگی دارد. بنابراین بیایید برا اساس نوع پوست این موضوع را بررسی کنیم.

 پوست چرب

افرادی که پوست چرب دارند مدت‌ها است که با یک تصور غلط زندگی می‌کنند. تصور غلط این است که پوست چرب نیازی به مرطوب‌کننده ندارد. هرکس که این را به شما بگوید اشتباه می‌کند. این‌که پوست چربی اضافی تولید می‌کند صرفا به این معنی نیست که مواد مغذی را به میزان کافی دریافت می‌کند. همیشه مطمئن شوید پوست‌تان را، به‌ویژه در زمستان، به اندازه‌ی کافی مرطوب کرده‌اید. چون معمولا پوست در زمستان خشک می‌شود. برای نتیجه‌ی بهتر از ژل مرطوب‌کننده استفاده کنید.

پوست چرب آهن‌ربای آلودگی است و با اضافه شدن عرق به این معادله در تابستان، عفونت‌ها راه خود را راحت‌تر باز می‌کنند. بنابراین پوست را مرتب پاکسازی کنید و از تونر نیز استفاده کنید. این به شما اطمینان می‌دهد آلودگی‌ها پاک شده و منافذ بسته شده‌اند.

خشکی پوست

مهم‌ترین چیز برای این نوع پوست رطوبت است. پوست شما به‌طور پیش‌فرض خشک است و خشکی آب و هوا نیز اوضاع را بدتر می‌کند. بنابراین مطمئن شوید در تمام فصول کرم مورد علاقه‌تان در دسترس است و رطوبت پوست‌تان را حفظ می‌کنید.

پوست ترکیبی

از آن‌جا که پوست ترکیبی مشکلات هر دو نوع پوست را دارد، بهترین راه‌حل این است که پوست را تمیز و مرطوب، و منافذ آن را باز نگه دارید. این‌ها لازمه‌ی مراقبت از هر دو نوع پوست است. بنابراین فقط باید تعادل مطلوب را پیدا کنید.

بعد از سال‌های متمادی بی‌اعتنایی به قرن‌ها دانش اجدادمان، در نهایت اعتراف باید اعتراف کنیم موثرترین روش‌های درمانی در طول تاریخ همان‌هایی است که در حیاط خلوت ابداع کرده‌ایم! برای همین در ادامه برخی از ساده‌ترین و موثرترین ماسک‌های صورت را آورده‌ایم.

بخش ششم: ماسک‌های خانگی صورت

ماسک‌های خانگی بهترین راه‌حل برای افزایش شادابی و درخشش پوست است.

زیبایی صورت ۱: ماسک آووکادو

پوست و هسته‌ی آووکادو را جدا کنید و آن را له کنید. یک قاشق غذاخوری عسل و/ یا ماست ساده به آن اضافه کنید و روی صورت‌تان قرار دهید. این ماسک را دور چشم‌ها نگذارید.

۲. ماسک عسل

یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق غذاخوری روغن زیتون را با هم ترکیب کنید. ۲ قاشق چای‌خوری آب‌لیمو را به ترکیب اضافه کنید.

یک زرده‌ی تخم‌مرغ را به آن بیفزایید. ماسک به‌دست آمده را روی صورت قرار دهید و بگذارید ۲۰ دقیقه بماند، سپس با آب بشویید.

قبل از استفاده از هر نوع ماسک، با استفاده از یک لیف گرم و مرطوب منافذ پوست صورت را باز کنید. بعد از پاک کردن ماسک ابتدا صورت را با آب گرم، و سپس با آب سرد شست و شو دهید.

این دو ماسک برای همه‌ی آدم‌ها با هر نوع پوست مناسب است.

۳. ماسک موز

یک موز رسیده را کاملا له کنید و یک قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه کنید. این مواد را در مخلوط‌کن به خوبی مخلوط کنید. سپس چند قطره آب پرتقال یا آب‌لیمو را به مخلوط اضافه کنید و به مدت ۱۵ دقیقا روی صورت‌تان قرار دهید. برای پاک کردن ماسک، یک حوله را با آب سرد خیس کنید و آب اضافی آن را بگیرید، سپس صورت‌تان را با آن تمیز کنید. این ماسک برای پوست چرب عالی است.

۴. مرطوب‌کننده‌ی کره‌ی کاکائو

۲ قاشق غذاخوری کره‌ی کاکائو را با حرارت کم ذوب کنید. زرده‌ی یک تخم‌مرغ را جدا کنید و به کره اضافه کنید. ۲ قاشق غذاخوری آب‌لیمو را به ترکیب اضافه کنید. این ماسک برای پوست خشک عالی است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده-مینا بنادکوکی

منبع:.stylecraze

زیبایی صورت: توصیه های اساسی زیبایی پوست که حتما باید بدانید


نوشته های مرتبط

مجله کسب و کار بازدهی...
ما را در سایت مجله کسب و کار بازدهی دنبال می کنید

نویسنده : عباس بازدید : 7 تاريخ : سه شنبه 2 مرداد 1397 ساعت: 13:32